بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. اونوم یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

آخرین خبرها
اطلاعات تماس
رمز ارز

در دنیای رمزارز، منظور از اوراکل چیست؟

در فضای بلاک چین، اوراکل (Oracle) خدمات شخص ثالثی است که قراردادهای هوشمند (Smart-Contracts) را با داده‌های خارجی مرتبط می‌سازد. توجه به این نکته مهم است که اوراکل در بلاک چین خود، منبع داده‌ها نیست بلکه لایه‌ای است که منابع داده خارجی را جست‌وجو، تأیید و اعتبارسنجی می‌کند و سپس این اطلاعات را مجدداً ارسال می‌نماید.

در واقع اوراکل‌ها پل ارتباط بلاکچین با دنیای واقعی هستند. آنها داده‌های مورد نیاز قراردادهای هوشمند را برای اجرای موفقیت‌آمیز فراهم می‌کنند.
رایج‌ترین انواع اوراکل‌ها شامل موارد زیر است:
1. اوراکل سخت افزاری
2. اوراکل نرم افزاری
3. اوراکل‌ ورودی
4. اوراکل‌ خروجی
5. اوراکل مبتنی بر اجماع

 • اوراکل (Oracle) سخت افزاری
  برخی از قراردادهای هوشمند به اطلاعات مستقیم از دنیای فیزیکی نیاز دارند. به عنوان مثال، اتومبیلی در حال عبور از محلی است که در آن سنسورهای حرکتی قرار گرفته است. این سنسورها باید وسیله نقلیه را شناسایی کرده و داده‌ها را به یک قرارداد هوشمند ارسال کنند. مثال دیگر، سنسورهای RFID در صنعت زنجیره تأمین است. اینها نمونه‌های یک اوراکل سخت افزاری هستند.
 • اوراکل نرم افزاری
  وظیفۀ تهیه و انتقال اطلاعات خارجی به قراردادهای هوشمند را اوراکل‌های نرم افزاری بر عهده دارند. اوراکل‌های نرم افزاری، داده‌های اطلاعاتی از جمله دما، قیمت و نوع کالاها، تأخیرهای پرواز یا قطار و … را که از منابع آنلاین دریافت می‌کنند، به بلاکچین منتقل می‌سازند.
 • اوراکل ورودی
  این شکل از Oracle، وظیفۀ تأمین سادۀ داده‌ها را برای قراردادهای هوشمند بر عهده دارد. اوراکل‌های ورودی، داده‌های ارائه‌شدۀ خارج از قراردادهای هوشمند را دریافت می‌دارند و با ارائه این داده‌ها در بستر قراردادهای هوشمند، فرآیند اجرا را آغاز می‌کنند. به عنوان مثال، وبسایت خبری ارائه‌کننده اطلاعات آماری هواشناسی، به عنوان یک اوراکل ورودی طبقه‌بندی می‌شود.
 • اوراکل خروجی
  این اوراکل‌ها، داده‌های قراردادهای هوشمند را به سیستم‌های خارجی انتقال می‌دهند و باعث می‌شوند که قراردادهای هوشمند بتوانند با منابع غیربلاکچینی ارتباط برقرار کنند. در برخی مواقع، قرارداد هوشمند خود به عنوان یک اوراکل خروجی عمل می‌کند.
 • اوراکل مبتنی بر اجماع
  ‌اوراکل‌های مبتنی بر اجماع، اطلاعات خود را از بازارهای اجماع و پیش‌بینی، مانند Augur و Gnosis، به دست می‌آورند. استفاده از فقط یک منبع اطلاعاتی می‌تواند خطرناک و غیرقابل‌اعتماد باشد. عملکرد اوراکل‌های اجماع، جست‌وجوی منابع اوراکل‌های متعدد است و بر اساس اجماع آنها است که به نتیجه می‌رسند.

نویسنده

دانا سرمایه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.